PRANIE I IMPREGNACJA KURTEK I SPODNI GORE-TEX® (rozwiń)
Krok 1. Przygotowanie
Wyjmij wszystko z kieszeni, zdejmij patche, zamknij zamek główny, natomiast kieszenie zostaw rozpięte. Rozciągnij wszystkie ściągacze.
Krok 2. Pranie
Kurtki z serii LEAF pierzemy według zaleceń producenta, najlepiej w zimnej wodzie (30-40 C). Zalecany jest specjalny płynny preparat do prania odzieży GORE-TEX®. Jeżeli takiego nie posiadasz, możesz wyprać swoją kurtkę i spodnie w bardzo delikatnym płynie (jeden z naszych przyjaciół z JW używa do tego preparatów dla dzieci).
Nie należy stosować proszków lub innych detergentów zawierających w składzie zmiękczacze tkanin, odplamiacze czy wybielacze. Najlepiej też nie mieszać jej z inną odzieżą.
Po wyjęciu z pralki koniecznie strzepnij z kurtki i spodni krople wody, które pozostaną po praniu.
Krok 3. Suszenie/prasowanie
Jeśli masz w domu suszarkę, ustaw program delikatny (20 - 40 minut w zależności od urządzenia). To pozwoli ponownie reaktywować właściwości hydrofobowe preparatu znajdującego się na wierzchniej stronie tkaniny (DWR).
Jeśli nie posiadasz suszarki, nic straconego! Weź żelazko i suchą kurtkę czy spodnie Arcteryx LEAF wyprasuj bez pary, ustawiając temperaturę na delikatne tkaniny.
PAMIĘTAJ! Między odzież a żelazko koniecznie podłóż szmatkę lub ręcznik. Taki zabieg take uaktywni preparat DWR.
Krok 4. Impregnacja
Po dłuższym użytkowaniu oryginalnie położony preparat DWR (Durable Water Repellent) straci swoje właściwości, dlatego istotnym elementem jest impregnacja odzieży GORE-TEX®.
Używaj do tego dobrych produktów w sprayu (kupisz je w sklepach z odzieżą outdoorową). Zamknij wszystkie zamki, rozwieś ubranie na wieszaku i nałóż go na całą powierzchnię.
Należy odczekać 40-50 minut, aż zacznie działać i gotowe.
Możesz dalej łapać przestępców i terrorystów, a ostatni widok jaki zobaczą to Twoją czysta kurtką Alpha Arceryx LEAF:)
DLACZEGO WARTO DBAĆ O ODZIEŻ Z MEMBRANĄ? (rozwiń)
Odzież taktyczna Arcteryx LEAF wykorzystująca membranę GORE jest zaprojektowana tak, aby maksymalnie chronić użytkownika przez czynnikami atmosferycznymi jednocześnie zapewniając komfort i oddychalność.
Brud pozwala cząsteczkom wody wnikać do wewnętrznej warstwy tkaniny (ciemne plamy na kurtce czy spodniach, właśnie świadczą o tym, że tkanina "poci się" - chłonie wodę.
Odkładanie się brudu, smarów czy potu może zmniejszyć skuteczność membrany, dlatego tak ważne jest dbanie o GORE-TEX®, nawet w kurtkach używanych podczas działań operacyjnych.
Częstość prania zależy od intensywności użytkowania kurtki czy spodni z rodziny Alpha Jacket. Im dłużej w niej chodzisz, tym częściej należy ją prać lub czyścić. Jeśli zakładasz je okazjonalnie, to raz czy dwa w sezonie powinno wystarczyć.
CZYSZCZENIE BUTÓW SALOMON FORCES (rozwiń)
Pierwszą i podstawową zasadą przy pielęgnacji obuwia jest to, że butów z GORE-TEX® (Quest 4D GTX) nie pierzemy w pralce - to je powoli zabije. Wirowanie, temperatura wody powodują delikatne rozszerzania się niezwykle małych otworów, które znajdują się w membranie. But przestanie być odporny na wodę i oddychać.
Zaczynamy od wyjęcia wkładki (tę możemy spokojnie wrzucić do pralki) i wytrzepaniu z butów całego piachu - już teraz wiesz, dlaczego były takie ciężkie.
Zewnętrzną stronę obuwia (gdzie znajduje się membrana GORE-TEX®) najlepiej czyścimy ciepłą wodą i szczotką do butów skórzanych lub gąbką do obuwia tekstylnego.
Jeśli zabrudzenia nie znikają udaj się do dobrego sklepu obuwniczego (specjalistycznego) i poproś o preparat do czyszczenia i konserwacji butów z GORE. Pamiętaj, nigdy nie używaj produktów zawierających tłuszcze, ponieważ mogą źle wpłynąć na właściwości oddychania obuwia.
Buty suszymy "normalnie", czyli w temperaturze pokojowej, unikając bezpośredniego nagrzewania. Stosować z powodzeniem można konwekcyjne suszarki.
A co z butami bez membrany? Możemy je czyścić szarym mydłem, preparatami do skóry lub po prostu wyprać?
TAK! Na potrzeby tej zakładki swoje buty taktyczne Salomon FORCES XA PRO 3D prałem w pralce już 3 razy i dalej są jak nowe (oczywiście po wyjęciu z pralki).
JAK DBAĆ O BIELIZNĘ I CZAPKI Z WEŁNY MERYNO (rozwiń)
Podobnie jak w przypadku zwykłej, codziennej odzieży wełnianej bieliznę i czapki RHO LTW Beanie powinniśmy oddawać do pralni. Tak rekomenduje także Arcteryx. Jak wiemy, nie zawsze mamy czas i chęci na to, dlatego najczęściej czyścimy je sami. W przypadku wełny merynosa ważne jest, aby używać dobrej jakości płynu do prania wełny (np Woolite) i koniecznie w zimnej wodzie (30C). Po wyjęciu z pralki lepiej jest pozostawić odzież na zwykłej suszarce (na płasko) niż używać do tego celu suszarki bębnowej. Może to uszkodzić bieliznę.
JAK DBAĆ O RĘKAWICE TAKTYCZNE? (rozwiń)
Rękawice taktyczne IRONCLAD TACTICAL skonstruowane są z wielu różnych materiałów i tkanin. Każda ma także unikalną budowę, aby jak najlepiej dopasować ją do rodzaju wykonywanej pracy.
Wszystkie łączą sobie funkcjonalność, komfort i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Używana do produkcji rękawic taktycznych Ironclad PRO najwyższej jakości skóra syntetyczna wysycha "powoli i delikatnie", dzięki czemu utrzymuje elastyczność i trwałość.
Sugerujemy, aby rękawice Ironclad i OR Ironsight suszyć w temperaturze pokojowej w odległości minimum metra od źródła ciepła (grzejniki, piece, suszarki).
Zalecamy mycie i pranie ręczne. Można używać delikatnych detergentów (mydła) niezawierających alkoholu. Później rozwieszamy do wyschnięcia. W żadnym wypadku rękawiczek Arcteryx i Outdoor Research nie należy prać w pralce mechanicznej i suszyć w suszarkach bębnowych.
Rękawice patrolowe TurtleSkin jako jedyne na świecie posiadające ochronę przed ukłuciem i przecięciem nadają się do prania mechanicznego w pralkach. Zaleca się jednak niską temperaturę bez wirowania... Po wyjęciu z pralki pozostawiamy na płasko do wyschnięcia.