​Kolory w służbie jej taktycznej mości.

Projektanci na całym świecie dwoją się i troją, aby przyszłe kolekcje odzieży zaprojektować nie tylko w modnych fasonach, ale także kolorach. Jak ważną rolę odgrywają one w branży modowej przekonujemy się przynajmniej rok przed planowaną premierą kolekcji. Wtedy to właśnie Instytut Identyfikacji Kolorów Pantone ogłasza 10 najważniejszych kolorów przyszłego roku, które stają się niejako bazą dla projektantów.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w odzieży wojskowej/taktycznej królują czarny, oliwkowy , coyote/crocodile czy khaki? Czy każdy z Was umiałby wyjaśnić jakie barwy tak naprawdę kryją się pod tymi nazwami? Oto odrobina wiedzy na temat kolorów w branży militarnej.

Czarny kolor pominiemy, choć jest istotną barwą w kolorystyce odzieży taktycznej. Najczęściej wybierana jest do zadań związanych z tzw. „czarną taktyką”, ale oczywiście wszystko zależy od terenu/obiektu w jakim przyjdzie operatorom pracować.

Na początek weźmy na warsztat  kolory z palety mało intensywnych odcieni zielonego:  Oliwkowy, a w zasadzie „zieleń wojskowa”, czy Foliage Green (zieleń liści). Od zawsze kojarzone są z odzieżą militarną, lubiane przez myśliwych, wędkarzy i leśników. 

Wydaje się to zrozumiałe, ponieważ w naturalnym środowisku odcienie zieleni otaczają nas z każdej strony. Armie na świecie uznały „zielony” za uniwersalny i jest on w palecie większości marek dostępny do dzisiaj. Zauważyć można, iż oliwka coraz częściej zastępowana jest różnymi rodzajami kamuflażu, gdyż pozwalają one lepiej wtopić się w otoczenie oraz – nie bójmy się tego stwierdzić – stały się modne. Marka Arc’teryx w swojej kolekcji na 2016 rok powróciła do koloru zielonego w niektórych produktach, np. spodnie XFUNCTIONAL, natomiast w 2017 kolor ten pond nazwą RANGER GREEN pojawi się w całej linii LEAF.

Crocodile jest niestandardowym kolorem powstałym dla marki Arc’teryx z połączenia koloru khaki (piaskowy) z zielonym i delikatną domieszką brązowego. 

Zaprojektowany tak, aby mógł być używany w różnych środowiskach. Inspiracją do jego powstania były krokodyle, które pełzając nisko nad często ubłoconą ziemią, przybierają właśnie taką barwę.  Kolor ten jest  bardzo chętnie wybierany przez jednostki specjalne wojska i policji na całym świecie. Nie jest kolorem specjalnym, co oznacza, że nie jest przypisany konkretnej organizacji wojskowej w ramach kolorów umundurowania.

Bardzo podobnym, niekiedy mylonym z kolorem Crocodile jest Coyote, bądź też Coyote Brown 498. Jest to odcień brązowego, często łączony w różnych produktach z kamuflażem MultiCam®. Jest przyjazny dla oka - podobnie jak zielony, a także świetnie wtapia się w otoczenie poza miejskie. 

Stworzony został do pracy zarówno w środowisku pustynnym jak i leśnym. Używany jest  głównie przy produkcji oporządzenia taktycznego: kamizelek, ładownic czy pasów. Marka SwissEye, która w swojej ofercie ma najwyższej jakości okulary taktyczne, postanowiła kilka modeli wyposażyć opcjonalnie w oprawki w tym kolorze, dzięki czemu bardziej pasują do całości umundurowania.

Pustynny, jasny, jasno beżowy, navajo, khaki – to kilka nazw jednego z najbardziej rozpowszechnionych kolorów w branży militarnej.  W palecie barw w języku angielskim występuje od 1848, kiedy to pierwszy raz użyto mundurów wojskowych właśnie w tym kolorze.

Najczęściej wybierany jest przez żołnierzy wykonujących zadania w suchym, gorącym klimacie (np. pustynie Afganistanu i Iraku). Nic dziwnego, nazwa „khaki” wywodzi się z języka perskiego i dosłownie oznacza „glebę”. Obecnie w użyciu jest kilka odcieni, a ton X11 zwany jako „light khaki” został zaadaptowany do kolekcji butów taktycznych z linii Salomon FORCES.

W miejscach słabo oświetlonych większość otaczających nas przedmiotów, budynków wydaje się ciemno szara. Beton, asfalt, szkło i dachy to elementy nowoczesnej architektury, a tereny przemysłowe pełne są ciemnym kątów i cieni. W tych warunkach operator ubrany na czarno mógłby się wyróżniać,  przez co stałby się bardziej widoczny. 

Kolor WOLF (odcień szarości) od Arc’teryx LEAF wprowadza do odzieży taktycznej używanej w warunkach miejskich nową jakość. Osoby tak ubrane wtapiają się w otoczenie, na dłużej pozostając „niewidocznym”.

Jak widzisz kolory w mundurach bojowych, kurtkach i wyposażeniu taktycznym mają swoją rolę do spełnienia, dlatego większość jednostek operujących w różnych środowiskach korzysta z kilku kompletów umundurowania, aby jak najlepiej dopasować się do otaczającej przestrzeni.

Czy można powiedzieć, że pod tym względem pole walki także ulega modzie?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium