GTX or non GTX? O to jest pytanie.

Dobrze dobrane buty taktyczne, wykonane z odpowiedniego materiału, który sprawdza w każdych warunkach atmosferycznych to obowiązkowy element każdego funkcjonariusza. Jednym z kryteriów, jakie należy rozważyć przed ich zakupem to, czy posiadają one membranę Gore-Tex, czy też nie. Które z nich są lepsze? Czy w ogóle można powiedzieć, że drugie są gorsze? Dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego właściwie będą nam one potrzebne i w jaki sposób będziemy ich używać?

Buty, które użytkowane są w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, powinny wyróżniać się szczególnymi cechami, być wykonane z dobrego materiału, który zapewni nam komfort ich noszenia oraz być jak najlepiej dopasowane do naszej stopy. Jednym z takich materiałów (podnoszących komfort głównie późną jesienią i zimą)  jest membrana, która nie tylko wykorzystywana jest przy produkcji butów taktycznych, ale również kurtek, spodni, rękawic czy innej odzieży.

Co wyróżnia Gore-tex?

  • wodoszczelność: w membranie znajduje się ponad 1,4 miliarda mikroskopijnych porów na jeden centymetr kwadratowy. Są one 20 tys. razy mniejsze od kropli wody. Oznacza to, że materiał nie przepuszcza wody i tym samym zapewnia komfort użytkowania butów nawet w najtrudniejszych warunkach,
  • oddychalność: membrana jest materiałem, który ma zdolności oddychające. Jest to możliwe dzięki temu, że pory są 700 razy cięższe od pary wodnej, która przenika przez nie bez najmniejszych problemów. Dzięki takiemu rozwiązaniu pot z łatwością wydostaje się na zewnątrz w postaci pary wodnej,
  • wiatroszczelność: szczególnie istotna cecha membrany, jeżeli chodzi o odzież taką, jak kurtki czy spodnie. Jednak w przypadku butów również należy o niej wspomnieć, gdyż zapewnia stopom ochronę przed zimnem i dopływem chłodnego powietrza.


Buty z membraną GoreTex sprawdzają się w najbardziej ekstremalnych warunkach, jak niskie temperatury, wilgotność powietrza, błoto czy woda.

W tym miejscu należy wspomnieć o skarpetach, często pomijanych. Aby membrana Gore-tex spełniana swoje funkcje w 100% skarpety także powinny być oddychające i odprowadzające wilgoć. Brak odpowiednich szybko odczujemy, zwłaszcza w cieplejsze dni.

Goretex nie jest doskonały

Musimy oczywiście napisać o minusach Gore-tex'u w butach wojskowych. Jednym z podstawowych jest czas schnięcia... te z membraną - jak już przemokną - długo wysychają i potrafią pozostawić niemiły zapach. Spotkałem się z tą opinią wśród wielu policjantów czy żołnierzy. Dobrym rozwiązaniem, aby takich przypadków było jak najmniej jest impregnacja buta - tak, te z Gore-tex'em, także powinno się impregnować specjalnymi preparatami. 

Kolejnym minusem jest sama wytrzymałość membrany, która ma tendencję do przecierania się w miejscach zginania. Na szczęście nie jest to reguła, a w naszym sklepie nie odnotowaliśmy żadnego takiego przypadku. 

 "W mojej parze Questów membrana Gore-tex wciąż zatrzymuje wilgoć i nie przetarła się w miejscach, gdzie but się zgina w trakcie chodzenia czy na palcach. Słyszałem o takich przypadkach wśród znajomych cywili, że membrana pękała w miejscach uginania się skóry, ale tyczyło się to wersji outdoorowych. Ja od 2 lat bardzo intensywnie używam butów Quest 4D GTX z linii Forces i nadal świetnie się sprawują." - K.K. JW 4026  

Oddychalność. Pisałem, wyżej, że jest to cecha, która wyróżnia membrany z pośród innych materiałów. I teoretycznie tak powinno być. Życie jednak pokazuje, że to często buty bez GTX lepiej oddychają i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dotyczy to głownie użytkowania ich w okresie letnim i wiosennym. Po długim wysiłku noga potrafi mocno się "zapocić", co powoduje dyskomfort, dlatego nie polecamy letniego obuwia wojskowego z membraną! 

Buty taktyczne - rozsądny i dobry wybór

Jeżeli zdecydujemy się na wybór butów taktycznych wyposażonych w membranę GoteTex, dobrze jest również wziąć pod uwagę samą markę obuwia. Z takiego rozwiązania korzysta m.in. firma Salomon, która cieszy się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników butów, a ich cena jest adekwatna do jakości. 

Najczęściej kupowanym butem wojskowym jest model Quest 4D GTX Salomon FORCES własnie w wersji z membraną. Ale już na drugim miejscu plasuje się model XA PRO 3D MID bez Gore. Oba buty są różne, przeznaczone do działania w innych warunkach. 

Nie ma butów uniwersalnych, tak jak nie ma dwóch takich samych osób, które w zależności od wieku, wzrostu, wagi, płci, przyzwyczajenia i zajebistości inaczej będą odczuwać komfort w bucie z membraną i bez niej. Ile osób tyle opinii, dlatego wyjście jest jedno - posiadać 2 pary, jedną z Gore-tex'em, drugą "klasyczną". 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium