Oszukać wzrok.

Kiedy w 2002 roku pracownicy firmy Crye Presicion LLC. opracowywali i pokazali światu kamuflaż o nazwie MultiCam® zapewne nie spodziewali się takiego sukcesu. Początkowo wzór miał być stosowany tylko i wyłącznie przez armię Stanów Zjednoczonych, jednak ta odrzuciła ten rodzaj kamuflażu na rzecz tzw. "pikseli" - UCP (Universal Camouflage Pattern).  Dopiero od 2010 roku wzór MultiCam jest wykorzystywany przez odziały stacjonujące w Afganistanie, natomiast od 2013 roku jest głównym wzorem w całej Armii. Przez ten okres firma nie odpoczywała i swoje "dziecko" wprowadziła na rynek militarny poza USA oraz cywilny zapraszając do współpracy najlepsze marki z branży, min Arc'teryx LEAF. Najpierw zaczęły go stosować jednostki specjalne z Wielkiej Brytanii i Australii. Armia USA próbowała odkupić of firmy Crye Precision prawa do wzóru MultiCam,  jednak do dzisiaj te działania są bezskuteczne. 

Opis procesu powstawania kamuflażu MultiCam to materiał na dość grubą książkę, ja oczywiście postaram się skrócić to wszystko do paru... kilkunastu? No może kilkudziesięciu zdań. ;) 

Wzór traktowany jest jako uniwersalny, ponieważ takie było założenie projektowe. Oparty na wielogodzinnych testach i badaniach (inne wzory takie jak Pencott, Woodland nigdy nie były tak starannie badane)  idealnie sprawdzi się w prawie każdym terenie. Podczas prac wykorzystywano cyfrową analizę zdjęć różnych miejsc, od piasków pustyni, przez wzgórza Afganistanu na zakątkach miast kończąc. Wszystko dlatego, że charakter dzisiejszych działań policyjnych i militarnych wymusza na operatorach pracę w zróżnicowanym terenie. Stosowanie przez nich kilku wzorów staje się uciążliwe, dlatego MultiCam jest bardzo praktyczny. Jego skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona w boju przez jednostki wojska i policji na całym świecie. 

Jak to działa?  


Kamuflaż MC to specjalne połączenie 7 odcieni zielonego, brązowego i beżowego koloru, które mają w najbardziej zbliżony sposób reprezentować otoczenie. Głównym zadaniem jest oszukanie mózgu "odbijając" niektóre kolory (zielony - roślinność, brąz - ziemia, beż/tan - pustynia). Wzór MultiCam świetnie wtapia się w otoczenie co sprawia, że nasz wzrok ma trudności z rozpoznaniem ludzkiej sylwetki. Unikalny wzór jest zaprojektowany tak, aby skutecznie funkcjonował w szerokim zakresie odległości, oświetlenia i na różnym terenie. Jego zadaniem jest niejako przejmowanie kolorów otoczenia, dzięki odpowiedniej tonacji barw. 

Krok dalej. 

Obecnie firma ciągle rozwija kamuflaż, czego wynikiem jest powstanie kilku już wzorów. Parę słów o każdym z nich będzie małą porcją wiedzy na temat aktualnych standardów. 

 

Zacznijmy od MultiCam ARID, który stworzony został z myślą o operacjach pustynnych i w suchym klimacie. Te tereny prawie zawsze składają się głównie z piachu, żwiru i kamieni. Jego niezwykła skuteczność zachwyca dzięki specjalnemu wzorowi, odpowiedniej kolorystyce i rozmieszczeniu plam w odcieniach beżu i brązu. Taki kamuflaż został nałożony na kawałek pierwotnego MC. Firma Crye uzyskała dobrze współgrające z otoczeniem "kamo".

 

 

Są takie miejsca na świecie, które mimo gęstej, bujnej  roślinności nie zapewniają dobrego zakamuflowania. W zależności od kraju macierzystego danej formacji bojowej żołnierze w tropikach wykonują 10 lub 90% operacji. Dla tych drugich, głównie z ameryki południowej opracowany został wzór MultiCam TROPIC. Obszary pokryte dżunglą charakteryzują się dużym nasyceniem ciemnej i jaskrawej zieleni oraz brązu. Podobne kolory zostały użyte na wzorze tropikalnym. Dzięki idealnemu rozmieszczeniu różnej wielkości plam kamuflaż ten niezwykle skutecznie maskuje sylwetkę żołnierza zarówno z bliska jak i daleka.  

 

 

MultiCam ALPINE to nic innego jako maskowanie zimowe. Firma Crye Precision podczas cyfrowych badań zdjęć pokrytych śniegiem (mniej lub bardziej) doszła do wniosku, że sam biały kolor nie jest wystarczająco skuteczny, ponieważ w przyrodzie takie sytuacje (samego śniegu dookoła) występują w niewielu miejscach, gdzie bardzo sporadycznie prowadzi się działania bojowe. W większości przypadków biel i szarości śniegu wymieszane są z błotem, kamieniami, ziemią. MultiCam ALPINE to świetna odpowiedź dla tego typu obszarów. Kolor biały z odpowiednio dobranymi i rozmieszczonymi plamkami jasnych i ciemnych szarości idealnie komponuje się z otoczeniem. Z powodzeniem można łączyć go ze wzorem  MultiCam, aby jak najlepiej wtopić się w tło. 

 

 

Uzupełnieniem kolekcji jest wzór przeznaczony głównie dla sił specjalnych policji i innych jednostek operujących w miejskiej dżungli. MulitCam BLACK to odpowiedź na zapotrzebowanie uniwersalnego "koloru" munduru, który sprawdzi się zarówno w dzień jak i w nocy, podczas szturmu na opuszczony magazyn jak i działaniach na ulicach miast. Połączenie koloru czarnego z odcieniami zieleni i szarości pozwala operatorowi pozostać niezauważonym przez dłuższy czas (ten wzór kamuflażu działa głównie na dużym dystansie, zapewniając funkcjonariuszom większą mobilność w terenie). 

Jedni go kochają, inni krytykują (że za jasny, że źle rozmieszone plamy, że za dużo beżowego itd) ... taki już los lidera. A lidera dlatego, że szturmem podbił świat, zdobywając zaufanie kolejnych jednostek wojska i policji na całym świecie. Poszerzenie kolekcji o wzory Arid, Tropic, Black i Alpine było moim zdaniem strzałem w dziesiątkę, który celnie trafił w zapotrzebowania wielu służb mundurowych. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium