MODULAR IFAK - warto mieć pod ręką

Linia wyposażenia medycznego, które oferowane jest przez polskich i zagranicznych producentów stale powiększa się o nowe rozwiązania i produkty. Dzięki temu, że rośnie świadomość (nie tylko funkcjonariuszy służb mundurowych, ale także cywilów posiadających własną jednostkę broni, czy korzystających regularnie ze strzelnicy) na temat autoratownictwa firmy starają się dostarczać produkty, które będą spełniać wysokie wymagania nie tylko jakościowe, ale i funkcjonalne.

Często mówi się “kupa sprzętu, zero talentu”. Naszym zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ w ratownictwie sprzęt liczy się tak samo jak umiejętności. Na przypadkowym czy improwizowanym wyposażeniu nie pociągnie się zbyt długo ani efektywnie, dlatego ważne jest, aby wybierać sprzęt przemyślany i zaprojektowany przez użytkowników dla użytkowników.

Zacznijmy od idei IFAKA (Individual First Aid Kit). Po polsku to nic innego jak IPMED, czyli Indywidualny Pakiet Medyczny. Słowo indywidualny należałoby tutaj podkreślić grubą linią, ponieważ oddaje ono istotę noszenia IFAKA.

Drugą ważną kwestią, którą należy już na początku wyjaśnić jest fakt, że IFAK nie zastąpi w pełni wyposażonej apteczki czy plecaka medycznego. To pakiet przeznaczony głównie dla użytkownika (ewentualnie dla jego partnera) w sytuacji zagrożenia życia - stąd INDYWIDUALNY.

W jego środku powinno znajdować się podstawowe wyposażenie umożliwiające podtrzymanie życia, aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego i wdrożenia profesjonalnego postępowania przedszpitalnego. Będzie to opatrunek modułowy typu OLAES lub opatrunek izraelski, “antynur”, środek hemostatyczny typu Celox Combat Gauze lub podobny, opatrunek okluzyjny lub wentylowy zaklejany „na głucho”, jedna bądź dwie rurki nosowo gardłowe do udrażniania dróg oddechowych, rękawiczki, dodatkowa skompresowana gaza do pakowania rany. Dodatkowo plastry i inne akcesoria, które także mogą okazać się przydatne. Na sam koniec powinny iść nożyczki ratownicze oraz opaska uciskowa. Jak doskonale wiecie nie jest tego mało, dlatego tak ważne jest, aby miejsce, w którym nosicie swoje wyposażenie było pojemne, pozwalające zachować porządek wewnątrz, a przy tym niezbyt duże, aby nie przeszkadzało w pracy, treningu itd.

Z pomocą przyjdzie Wam z pewnością “najmłodsze dziecko” polskiego producenta STRONGHOLD GROUP. Modular IFAK/CARGO Pouch, bo tak brzmi pełna nazwa produktu to - jak sama nazwa wskazuje - modułowa kieszeń medyczna, która może zostać przekształcona w kieszeń Cargo. W zależności od potrzeb, jeden produkt może zastąpić nam dwa.

Kieszeń ma kształt prostopadłościanu o wymiarach …………….. Wykonana jest z wytrzymałej Cordury i laminatu ciętego laserowo. Mocowanie do pasa lub kamizelki odbywa się za pomocą systemu taśm MOLLE/PALS. Na pochwałę zasługuje min to, że możemy ją przyczepić także do paska, którego używamy w spodniach cywilnych. Zatem jak widzicie już samo to sprawia, że Modular IFAK jest bardzo uniwersalny.

Już samo otwieranie sprawia wrażenie przemyślanego, ale przede wszystkim skutecznego. Dzięki zastosowaniu pętli z rzepem na szczycie IFAKA i dwóch równoległych suwaków, jednym pociągnięciem otwieramy kieszeń otrzymując łatwy dostęp do całej zawartości. W razie potrzeby pętla chowa się do środka powodując całkowite zamknięcie kieszeni (lepsza opcja w przypadku gdy nosimy ją w wersji Cargo) Wnętrze opiszemy nieco dalej.

Na froncie znajduje się to, co najbardziej potrzebne, czyli opaska uciskowa oraz nożyczki ratownicze. Nieprzypadkowo są one na zewnątrz apteczki… to one jakie pierwsze zostaną użyte podczas ratowania życia i nie ma czasu na otwierania IFAKA i grzebanie pośród wyposażenia. To także bardzo istotny aspekt, ponieważ używając tylko tych dwóch rzeczy nie zabrudzimy opatrunków itd. Umiejscowienie opaski i nożyczek nie jest przypadkowe, zostało wybrane spośród kilku wariantów i to właśnie obecne zostało wskazane przez testerów jako najwygodniejsze. Dodatkowym atutem takiej konfiguracji jest to, że możemy odczepić CAT holder i otrzymujemy dostęp do laserowo wyciętego panelu Molle i rzepu, do których możemy przytroczyć inne wyposażenie. To jedna z czynności jaką należy zrobić, aby przekształcić IFAKA w kieszeń Cargo.

Zajrzyjmy do wnętrza. Znajdziemy tam siatkowaną kieszeń - rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Pozwala sprawnie znaleźć rzecz, która aktualnie jest nam potrzebna. W stresie podczas udzielania pomocy liczy się każda sekunda, a dzięki siatce zyskujemy je.

Jest ona elastyczna i pojemna. Wszystko co niezbędne z pewnością się zmieści (naszym zdaniem). Specjalnie dodałem te dwa słowa w nawiasach, ponieważ każdy użytkownik, medyk, ratownik nosi tyle wyposażenia ile wg niego jest mu potrzebne. Należy jednak pamiętać, że IFAK nie zastępuje pełnej apteczki czy plecaka medycznego, dlatego pakowanie tam wszystkiego co jest pod ręką jest kiepskim pomysłem.

Świetnym rozwiązaniem jest panel zrywany, do którego przyczepiamy opatrunki etc. Elastyczna gumka pozwala dostosować “oczka” do wymagań każdego z was. W zależności od tego co chcemy w IFAKU umieścić, tak dobieramy wielkość oczek, aby jak najsprawniej móc później z nich korzystać. Co więcej panel wraz z wyposażeniem można w każdej chwili oderwać z apteczki, dzięki czemu nie musimy grzebać gdzieś z boku kamizelki, tylko kładziemy go sobie przed sobą. Można także cały wkład przełożyć np do plecaka (jeśli w danym momencie bardziej przyda nam się kieszeń Cargo).

To jest właśnie ta modułowość. Dzięki rozwiązaniom jakie Stronghold Group zastosowało w tym produkcie każdy użytkownik prawie dowolnie może ten Indywidualny Pakiet Medyczny skonfigurować pod siebie. W każdym momencie przekształcając w pojemną kieszeń Cargo.

W tym wszystkim jest także kilka rzeczy, które mogą być uznane za niedociągnięcia, ale z pewnością jest to pole do poprawek. Jedną z nich, która już została zgłoszona do producenta jest takie przerobienie mocowanie, aby równie stabilnie dało się zamontować kieszeń Cargo poziomo.

Jeden z użytkowników zwrócił nam także uwagę na zbyt małe oczko przy pasku do szybkiego otwierania IFAKA. Jeśli ktoś ma dużą rękę i dodatkowo nosi rękawice może mieć problem z włożeniem do niej kciuka (tak właśnie najlepiej jest “dobrać się” do zawartości). Poprosimy ładnie chłopaków, aby przy kolejnych partiach uwzględnili tę uwagę.

Na sam koniec odpowiem na pytanie, które pojawia się dość często: czy nie jest zbyt mały/zbyt duży? Nie ma dobrego, jednego rozwiązania. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, nawyków.

Naszym zdaniem - jest idealny. Mieści wszystko co niezbędne do udzielenia pomocy przed przyjazdem zespołu medycznego. Mieści wszystko to, co każdy strzelec czy funkcjonariusz powinien w indywidualnej apteczne posiadać. Reszta albo nie jest potrzebna, albo możne znaleźć się w plecaku ratowniczym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium