Balaclava COLD WX - zimno jej nie straszne.

W 2016 roku Arc’teryx wprowadził do swojej kolekcji wojskowej LEAF kolejny system odzieży – Cold WX (zapytaliśmy w Vancouver o genezę tej nazwy, natomiast nikt chyba tak do końca nie wie dlaczego WX :)).  W tym roku system został uzupełniony o nowe elementy, których faktycznie brakowało. 

Jak sama nazwa wskazuje, odzież Cold WX jest przeznaczona do działania w warunkach niskiej temperatury. Składają się na nią różne elementy bielizny termoaktywnej wykonanej z dzianiny Polartec PowerStrech oraz wełny merino, dwa typy kurtek wraz z kompletem spodni ocieplonych sztucznym puchem Coreloft oraz akcesoriów takich jak rękawiczki i balaklawa. 


Dla żołnierzy i funkcjonariuszy, a także miłośników outdooru słowo system w odzieży jest bardzo ważne – umożliwia on dobranie ściśle współpracujących ze sobą nie tylko krojem, ale i użytymi materiałami warstw ubioru, czy umundurowania. System zakłada, że dane elementy współpracują ze sobą, a także mogą funkcjonować samodzielnie. Dlatego też w przypadku Arc’teryx LEAF możemy bez problemu dobrać w tych samych rozmiarach kurtkę gore-texową, puchową i bieliznę termoaktywną, czy softshell nie bojąc się, że będziemy się w niej przegrzewać. czy że nie będą ze sobą współgrać. W zależności od potrzeb możemy te warstwy ze sobą wymieniać.

Od prawie roku testujemy – a raczej używamy z przyjemnością rękawiczek Cold WX Contact, a od kilku miesięcy balaklawy Cold WX. Okazała się genialnym uzupełnieniem Softshellu Combat oraz Gore-texu Alpha.
Prawdziwy test nadszedł w Karkonoszach, przy wietrze osiągającym prędkość do 100km/h i temperaturach odczuwalnych około -20C. 

" Balaklawy Cold WX przez cały dzień praktycznie nie zdejmowałem (do spania niestety musiałem), ponieważ zapewniała niesamowity komfort cieplny, a zarazem była bardzo wygodna i żaden sposób nie krępowała ruchów" - funkcjonariusz KWP

Kominiarka to bardzo ważny element ubioru zwłaszcza zimą. Ma ona wtedy nie tylko zasłaniać twarz operatora, ale także chronić przez zimnem i wiatrem. 

Pierwszą charakterystyczną cechą dla balaclawy Cold WX, która rzuca się w oczy jest jej bardzo szeroki i przedłużony kołnierz. Dla mnie rzecz spotykana do tej pory tylko w niepalnych balaklawach załóg pojazdów i okrętów wojennych. Idea była taka, ażeby warstwy materiału nakładały się na siebie, nie dopuszczając do ryzyka urazu szyi, ramion, czyli wszędzie tam, gdzie coś może nam wpaść i poparzyć. W Balaklawie Cold WX zastosowano to rozwiązanie, aby nie dopuścić do wychłodzenia szyi oraz karku podczas rozpinania kurtki (dla wentylacji) i jednocześnie chronić nasze ciało przed śniegiem czy zimnym wiatrem. Po założeniu tej kominiarki przestajemy się martwić, że cokolwiek nam wpadnie za kołnierz. W przypadku zimowych kominiarek innych firm z jakimi mieliśmy doświadczenie (głównie uznani producenci) kołnierz lubi po pewnym czasie podwijać się pod brodę, gdy zadzieramy głowę, np. podczas wspinaczki czy przeszukania budynku, a przez to mamy całą szyję odsłoniętą. 


"Kominiarka sprawdza się świetnie nawet przy -20C. Testowałem ją na quadzie w tak niesprzyjających warunkach i mimo przenikliwego zimna twarz, głowa, szyja były dobrze chronione i zabezpieczone przed wychłodzeniem. Nie ma w niej otworu na usta, ale dzięki temu możemy swobodnie oddychać nawet przy wietrze nie martwiąc się o zapalenie gardła. Materiał swobodnie odprowadzał parę z moich ust na zewnątrz." - funkcjonariusz Straży Granicznej 


Kolejną świetną rzeczą jest wykonanie balaklawy z "paneli". Okolice twarzy i czoło pokryto softshellem GORE WINDSTOPPER, takim samym jakiego użyto w rękawiczkach Cold WX. Nie trzeba dodawać, że to rozwiązanie umożliwiło skuteczną ochronę przed wiatrem. Góra balaklawy, okolice szyi oraz kołnierz wykonane są - podobnie jak jej tył - z dzianiny Polartec PowerStrech. To pozwala na założenie hełmu, czy kasku bez obawy o brak wentylacji. Część kominiarki w okolicy ust jest wykonana z Polartec PowerStretch. Dzięki temu możemy swobodnie oddychać nawet przy bardzo niskich temperaturach, a osadzająca się para wodna szybko wysycha.– jak wiadomo, to właśnie tam zawsze powstaje wilgoć. 

Ponadto, część twarzowa kominiarki jest luźna – nie mamy poczucia duszenia się, dyskomfortu a w przypadku noszenia gogli i okularów, obniża to parowanie.  


Oprócz użytych materiałów, wszystkiego dopełnia konstrukcja balaklawy. Można ją bardzo wygodnie nosić nie tylko "całościowo", ale także jako szalik / komin lub  czapkę (ze zdjętą częścią twarzową). Balaklawa Cold WX jest produkowana w dwóch rozmiarach, co umożliwi nam optymalne dopasowanie do rozmiaru twarzy i głowy. 


Śmiało możemy powiedzieć, że Balaclava Cold WX jest jednym z naszych ulubionych produktów serii LEAF (na pudle niezmiennie pozostają kurtka Atom LT oraz czapka RHO LTW Beanie).

"O ile zawsze podczas wypadów w góry po prostu zmieniałem i łączyłem czapki i kominy, tak podczas ostatniej wyprawy nosiłem tylko balaklawę, co jakiś czas zdejmując część twarzową. Polartec Powerstrech to chyba mój ulubiony rodzaj zaawansowanego polaru - jeden z najcieńszych, najlżejszych i najcieplejszych jakie miałem (użyto go także w bieliźnie termicznej z kolekcji cywilnej RHO AR)" - funkcjonariusz MSWiA

Na sam koniec napiszę, czego brakuje nam do pełni szczęścia... koloru czarnego ;) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium