Arcteryx LEAF - You get what You pay for.

Istnieją dwa powody, dla których napisałem ten artykuł. Aby podzielić się z Wami opiniami  na temat odzieży taktycznej Arcteryx LEAF. Drugi, aby uświadomić naszym Klientom, że wybierając produkt najwyższej jakości – oszczędzają.

Kiedy pierwszy raz w 2009 roku spotkałem się z marką Arc’teryx, z niedowierzaniem przyglądałem się cenom poszczególnych grup odzieży. „Trzy koła za kurtkę, jak to możliwe?” – pomyślałem. Dzisiaj już wiem, dlaczego warto wydać pieniądze na odzież taktyczną Arcteryx LEAF. Ponieważ jakość, wytrzymałość i funkcjonalność sprawdziłem na własnej skórze.

W tym miejscu warto wspomnieć o użytkownikach, których opinie  postaram się w tym artykule zamieścić.

Wszystkim recenzentom, fanom i sceptykom marki bardzo łatwo jest mówić o jakości. Jedni uważają, że jakość jest absolutnie na najwyższym poziomie, inni zaś że nie warto przepłacać, bo można kupić podobną kurtkę, spodnie za mniejsze pieniądze. Słowo klucz  - podobną, ale o tym innym razem. Ja spróbuję opowiedzieć Wam co kryje się pod hasłem „wysoka jakość”.

Pisząc o niej skupię się na 3 aspektach, które niejako na nią się składają: projekt, wykonanie i użyte materiały.

Projekt.

Nie mam na myśli stylu odzieży Arc’teryx, ponieważ to zawsze będzie kwestią gustu. Chodzi mi o przemyślane rozwiązania, które sprawiają, że dana kurtka, koszula bojowa czy spodnie są tak funkcjonalne. Zaprojektowane z myślą o konkretnych zadaniach i warunkach w jakich przyjdzie im pracować.

„Używam kurtki Alpha od kilku lat, bardzo intensywnie, ponieważ służy ze mną na co dzień. Przydaje się zarówno w okresie letnim, zimowym, jesiennym i wiosennym – w sumie cały rok! Najważniejszą zaletą oprócz świetnej membrany Gore-tex jest jej niska waga. Podczas szkoleń czy treningów  maszerując z ciężkim plecakiem możesz zapomnieć, że masz ją na sobie”  - Michał.

Szczegółowo zaplanowane detale poprawiające użyteczność odzieży Arc'teryx LEAF to znak, że kanadyjski producent słucha Klientów i stale udoskonala swoje produkty. Bardzo często takie rozwiązania nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale dowiadujemy się o nich w trakcie użytkowania kurtki czy spodni.

Nie obyło się także bez mniej trafionych projektów. Niedługo produkowana kurtka Wraith miała być awaryjną kurtką przeciwdeszczową. Niesamowicie lekka (18 gram!!) okazała się mało przydatna, ponieważ większość operatorów wybierała bardziej uniwersalną Alphę. Użyty do produkcji nylon okazał się również nie najlepszym rozwiązaniem z powodu braku właściwości oddychających (w wilgotny dzień kurtka powodowała efekt szklarni). Wycofano ją.

Wykonanie.

Zacznę od czapek RHO LTW Beanie, ponieważ są najbardziej popularnym produktem Arc'teryxa. W ubiegłym roku reklamowaliście aż 4 sztuki! Czy to znak, że marka nie przywiązuje należytej uwagi do wykonania swoich produktów? Jasne, że nie. To ułamek procenta, a wpadka z krzywo wszytymi nićmi może się zdarzyć. Ale faktem jest, że przy jej zakupie 1 na 100 może okazać się niedbale wykończona.

Mimo kilku błędów Arcteryx szczególną uwagę zwraca na detale w swojej kolekcji. Wszystko jest starannie dopasowane, a osoby odpowiedzialne za produkcję mogłyby wykładać na uczelni sztukę wykańczania odzieży. Produkty z serii LEAF zadowolą pod tym kątem każdego. Dobrym przykładem są plecaki z rodziny KHARD. Każdy egzemplarz jest tak starannie uszyty, że może służyć jako wzór dla innych marek. Każda taśma, każdy szef poprowadzony jest równo jak od linijki. To sprawia, że użytkownicy mogą cieszyć się nimi przed długie lata, ponieważ solidne wykonanie gwarantuje wytrzymałość.

Zawsze miłym zaskoczeniem dla mnie jest mój Atom LT Hoody. Kiedy wyjmuję go z pralki jest jak nowy, mimo swojego wieku. Używam go prawie cały rok, w różnych warunkach. Był ze mną w boju, jest ze mną także na co dzień. To najlepsza kurtka jaką kiedykolwiek miałem. Mimo upływu lat nie ma mowy o pozaciąganych i wystających nitkach, czy przetarciach. I’m lovin it!” - Sztaba

Materiały

Arc'teryx do produkcji swoich rzeczy używa wielu materiałów. Dokładnym opisem każdego z nich zajmiemy się innym razem. Chciałbym tutaj podkreślić, że są to najlepsze tkaniny, dzianiny i rozwiązania dostępne na rynku (GORE-TEX 3L Pro, wełna merynosa, kozia skóra czy Cofeloft). Nie znajdziecie tutaj tanich tureckich zamienników, które drą się po kilku praniach. Co więcej, każde z rozwiązań słynie z doskonałych właściwości, a są one najważniejszym faktorem, dla których Arc'teryx używa właśnie ich (oddychalność, wiatro- i wodoodporność, termika, niska waga i wytrzymałość mechaniczna). Jest to jeden z głównych czynników podnoszących ceny produktów Arc'teryx LEAF. Wiem co powiecie… „inni producenci też stosują świetne materiały, ale ich odzież jest tańsza”. Tak, ale tylko Arc'teryx wykonuje to z tak „fanatyczną” dbałością o detale.

Co więcej, marka z Kanady często przyczynia się do rozwoju całej branży. Jednym z przykładów jest wymuszanie na dostawcy ciągłego ulepszania tkaniny do podklejania szwów. W rezultacie otrzymali najlżejszą i najcieńszą taśmę dostępną dotąd na rynku.

Rękawice Cold WX Contact nadają się do działań w nieprzyjemnej lub wilgotnej pogodzie przez jesień, zimę a nawet wczesną wiosnę. Po prostu fajnie ten softshell dopasuje się do każdej temperatury. Do tej pory na polskim rynku nie spotkałem podobnych rękawic – więc po prostu dalej będę trzymał się Arc’teryxa” – M.W.

Design.

Oczywiście nie mogę pominąć tego aspektu, ponieważ mimo wszystkich swoich zalet technicznych odzież Arcteryx LEAF świetnie wygląda. Użyte materiały są funkcjonalne i ładne. Kto chciałby mieć najlepszą kurtkę z membraną, jeśli wyglądałby w niej jak pajac? Producent z Kanady swoje doświadczenie z rynku outdoorowego przeniósł także na pole walki, które stało się modne. Kroje i fasony są nowoczesne, nie krępujące ruchów co sprzyja użytkowaniu ich w warunkach bojowych jak i na co dzień. Kolory Crocodile i Wolf świetnie wpasowują się w filozofię linii taktycznej, za czym także idzie funkcjonalność i nowoczesność.

Czy warto inwestować produkty Arcteryx LEAF?

TAK. Wydajesz jednorazowo więcej, ale używasz je przez kilka, kilkanaście lat. Oszczędzasz pieniądze i czas, który musisz poświęcić na zakup kolejnej kurtki cszy spodni np. Helicona.

TAK. Siły specjalne wojska i policji z całego świata wybierają mundury, kurtki, plecaki, rękawiczki i czapki Arcteryx LEAF. To świadczy o zaufaniu do jakości i użyteczności marki. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium